Prema odabiru, odluci i organizaciji hrvatske nacionalne Agencije za mobilnost i programe EU (AMPEU) i malteške Nacionalne agencije EUPA, naša stručna suradnica za obrazovanje i projekte EU i Erasmus+ koordinatorica POU Kutina, Anica Zovko, prof., sudjelovala je na međunarodnom TCA seminaru pod nazivom „Embrace Inclusion & Diversity in your Erasmus+ projects“ koji je održan na Malti od 11. do 13. studenog 2024. pod pokroviteljstvom Europske komisije. Seminar je bio izvanredna prilika za stručnjake, edukatore i organizacije iz cijele Europe, koje sudjeluju u Erasmus+ projektima, da nauče kako integrirati inkluzivnost i raznolikost u svoje aktivnosti i projekte, čime se dodatno promiče jednakost i pristup obrazovanju za sve.
Cilj seminara
Seminar je imao za cilj pomoći organizacijama u razumijevanju važnosti inkluzije i raznolikosti u kontekstu Erasmus+ programa. Tijekom događaja, sudionici su stekli konkretna znanja i vještine za integraciju različitih kulturnih, socijalnih i ekonomskih pozadina sudionika u projekte, osiguravajući time da svi imaju jednake prilike za sudjelovanje i učenje.
Ključne teme seminara:
• Uloga inkluzije i raznolikosti u Erasmus+ projektima.
• Praktične smjernice za razvijanje projekata koji uključuju različite skupine osoba s manje mogućnosti – osobe koje su radi svojih socijalnih, ekonomskih, kulturoloških, zdravstvenih i geografskih prilika u nepovoljnijem položaju od ostalih što se tiče pristupa obrazovanju, kao što su osobe s invaliditetom, osobe nižeg obrazovnog ili socijalnog statusa, sa zdravstvenim problemima, migranti ili ljudi s teže dostupnih područja ili pripadnici manje privilegiranih zajednica
• Izgradnja pristupačnih i uključivih aktivnosti koje promiču jednakost i socijalnu koheziju.
• Razmjena iskustava među sudionicima iz različitih zemalja i sektora (školski sustavi, organizacije civilnog društva, organizacije za obrazovanje odraslih).
Aktivnosti i radionice
Seminar je uključivao interaktivne radionice, studijske posjete, grupne i panel diskusije i primjere dobre prakse koje su omogućile sudionicima da razmjenjuju ideje i iskustva iz svojih vlastitih Erasmus+ projekata. Posebna pozornost posvećena je alatima i metodama koje organizacije mogu koristiti za prilagodbu svojih aktivnosti kako bi bile što inkluzivnije i dostupnije svim sudionicima, bez obzira na njihove socijalne ili kulturne razlike.
Naša iskustva i učenja
Kroz sudjelovanje na ovom seminaru, naša stručna suradnica je stekla dragocjena saznanja koja će primijeniti u osmišljavanju i provođenju aktivnosti naše Erasmus+ akreditacije u području obrazovanja odraslih te našim budućim Erasmus+ projektima. Osim toga, imala je priliku umrežiti se s kolegama iz drugih organizacija, podijeliti iskustva i naučiti o dobrim praksama za stvaranje ravnopravnih i inkluzivnih obrazovnih inicijativa.
Seminar je bio iznimno inspirativan i motivirajući, te nas je podsjetio na važnost stalnog ulaganja u stvaranje pravednog društva u kojem svi, bez obzira na njihove razlike, imaju priliku za osobni i profesionalni razvoj.
Hvala Erasmus+ timu i organizatorima
Zahvaljujemo organizatorima seminara, malteškoj i hrvatskoj Nacionalnoj Agenciji i Erasmus+ programu Europske komisije, što su omogućili ovako bogato i produktivno iskustvo. Ovaj seminar nas je osnažio da nastavim raditi na projektima koji ne samo da unaprjeđuju obrazovanje, već i aktivno pridonose izgradnji inkluzivnijeg i pravednijeg društva.
POU Kutina se raduje daljnjoj suradnji s partnerima i ostalim dionicima i suradnicima na ovakvim seminarima te se veselimo primjeni novih ideja i alata u našim budućim projektima.